Ana Sayfa  l  Kurumsal Kimlik  l  Kimya  l  Metal  l  Ferforje ve Demir Doğrama  l  İstek - Bilgi Formu  l  İletişim

 

KİMYA

Polipropilen (Polypopylene) PP

Polietilen (Polethylene) PE

 

AYPE / LDPE

LAYPE / LLDPE

YYPE / HDPE

PVC
Polistren (Polystyrene) PS

 

METAL ÇEŞİTLERİ

Köşebentler

T Demirler

Kare Demirler

NPU

NPI

Galvaniz Sac

Siyah ve DKP Sac

Baklava Sac

Profil

 

FERFORJE

Bahçe Duvar Korkuluklar

Bahçe Giriş Kapıları

Bina Giriş Kapıları

Garaj Kapıları

Cam Korkulukları

Balkon Korkulukları

 

DEMİR DOĞRAMA

Kapı, Pencere, Korkuluk vb..

PETROL FİYATLARI


 

Alçak Yoğunluklu Polietilen

AYPE / LDPE 

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılır.

Etilen molekülü C2H4 , aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2)

Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ile olur. Polimerizasyon metodu, radikal polimerizasyon, anyonik polimerizasyon, iyon koordinasyon polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Bu metodların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar.  

Kullanım Alanları: Ağır hizmet torbası, sera örtüsü, ambalaj filmi, kablo kılıflama, ev eşyası, oyuncak, boru, hortum, tüp, şişe, kumaş ve metal kaplamaları, rotasyonlar, kalıplama maddeleri yapımında kullanılmaktadır. 

LDPE plastikleri, pürüzsüz, esnek ve nispeten saydam olduğundan dolayı film hammaddesi olarak en çok kullanılır.

Ayrıca çuval, büzgü ve germe şalı, çöp torbası, ekmek ve sandviç torbası, bakkal torbaları, margarin tüpleri, hardal ve kahve kabının esnek kapakları yapımında kullanılır.

LDPE leri teşhis etme Kodu 4 dür. Yoğunluğu 0.91-0.93 gr/ml.dir. Maksimum kullanılabilir sıcaklığı 80°C dir. Düşük yoğunluklu polietilendir. Erime sıcaklığı 120°C dir. Esnek ve buruşmaz özelliğe sahip bir plastiktir. .

 

 Zincirdeki dallanmalar kristalliğin derecesini tayin eder. YYPE’de dallanma çok azdır ve molekül yapı lineerdir. Kristallik derecesi arttıkça sertlik, mekanik ve kimyasal özellikler artar ve sıvı ile gazlara olan direnci artar. AYPE’nin kristalliğini ayarlamak için, vinil asetat akrilik esterleri ilave edilir. Molekül ağırlık polimer zincirlerinin bütününün averajıdır. Averaj molekül ağırlığının belirtisi, erime indeksidir. Erime indeksi molekül ağırlığıyla ters orantılıdır. Yüksek molekül ağırlıklı polietilenlerin sertliği fazladır. Katkılar ve dolgu maddeleri, polietilene eriyik harmanlamasında ilave edilir. İlave edilen katkı malzemeleri; Antioksidanlar, ultraviole stabilizanları, kaydırıcı ve antibloklar, nitrojen. Polietilen belli başlı iki metodla üretilir. Yüksek basınç prosesi ile alçak yoğunluk polietileni ve kopolimerleri üretilir. Bu kopolimerler; vinil asetat, akrilit esterler, karboksil asitlerdir. Düşük basınç prosesinde ise yüksek yoğunluk polietileni elde edilir. Polietilen, film ekstrüzyon kalıplama, üfleme ile kalıplamada sıcak eriyik kaplamaları ve yapıştırıcılar, toz kaplamalar, tel ve kablo imali işleme türleri ile işlenir.

Özellikleri:

  • UHMWPE ( ultra yüksek moleküler ağırlıklı PE)
  • HDPE (yüksek yoğunluklu PE)
  • HDXLPE (yüksek yoğunluklu çapraz bağlı PE)
  • PEX (çapraz bağlı PE)
  • MDPE (orta yoğunluklu PE)
  • LDPE (düşük yoğunluklu PE)
  • LLDPE (lineer bağlı düşük yoğunluklu PE)
  • VLDPE (çok düşük yoğunluklu PE)
  • Özellikleri tiplere göre değişiklik gösterse de; dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir.

 Alçak Yoğunluklu Polietilenler (AYPE) 

Alçak yoğunluk polietileni özellikle tarım alanında kullanılır. Türkiye’de 1970 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır. Alçak yoğunluklu polietilenden mamul ürünler dayanıklılık, ucuzluk, kimyasal maddelere ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmak, yüksek yalıtkanlık, kolay işlenebilirlik gibi önemli özelliklerinden dolayı cam, kağıt, karton, deri, kösele, teneke, yün, pamuk, keten, kendir gibi geleneksel malzemelerden imal edilmiş eşyaların yerini almıştır. Tablo3’te Dünya Alçak ve Lineer Alçak Yoğunluklu Polietilen üretimi verilmiştir.

 Turfanda sebzeciliğin önem kazanması, tarımda sulama ve gübrelemenin gelişimine paralel olarak hububat üretiminin artması ile alçak yoğunluklu polietilen filmler seralarda ve hububat muhafazasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Diğer taraftan dayanıklılığı şeffaflık ve zehirleyici olmama özelliklerinden dolayı ince alçak yoğunluklu polietilen filmler gıda ve tekstil malzemeleri ve bilhassa ihraç ürünlerinin ambalajında kullanılmaktadır. Haberleşme, enerji dağıtımı ve sanayide kablo olarak geniş bir tüketim alanı bulmuştur.

AYPE / LDPE : Alçak Yoğunluklu Polietilen

1- Film Tipi

a- Sera Örtüsü b- Shrink Film c- Torba d- Poşet

2- Enjeksiyon Tipi

a- Ev Eşyaları b- Oyuncaklar c- Mutfak Eşyaları

 

Telif Hakkı © 2019 Özgen Kimya Metal San.  Tel:0216 702 10 61   info@ozgenkimya

sayfaweb