Ana Sayfa  l  Kurumsal Kimlik  l  Kimya  l  Metal  l  Ferforje ve Demir Doğrama  l  İstek - Bilgi Formu  l  İletişim

 

KİMYA

Polipropilen (Polypopylene) PP

Polietilen (Polethylene) PE

 

AYPE / LDPE

LAYPE / LLDPE

YYPE / HDPE

PVC
Polistren (Polystyrene) PS

 

METAL ÇEŞİTLERİ

Köşebentler

T Demirler

Kare Demirler

NPU

NPI

Galvaniz Sac

Siyah ve DKP Sac

Baklava Sac

Profil

 

FERFORJE

Bahçe Duvar Korkuluklar

Bahçe Giriş Kapıları

Bina Giriş Kapıları

Garaj Kapıları

Cam Korkulukları

Balkon Korkulukları

 

DEMİR DOĞRAMA

Kapı, Pencere, Korkuluk vb..

PETROL FİYATLARI


 

PVC

POLİVİNİL KLORÜR (P.V.C); Alm. Polyvinylchlorid (n), Fr. Polyvinylchlorure (m), İng. Polyvinylchloride. Çok mükemmel elektrikî ve fizikî özelliklere bir arada sâhip olan, ısıtıldığı zaman yumuşayıp tekrar sertleşebilen sağlam ve kopmayan bir polimer

Özellikleri:Çoğunlukla, plâstik (şekil verilebilen yumuşak katı) halinde veya sert kırılgan tipleri üretilir. Polivinil klorürün başlangıç maddesi (monomeri) vinil klorürdür (CH2=CH). | Cl Vinil klorür ya asetilenden veya etilenden elde edilir: +Cl CH2=CH2 ⎯→ CH2Cl-CH2Cl → -CH2=CHCl+HCl Etilen Vinil klorür CH CH+HCl → CH2=CHCl Asetilen Vinil klorür Polivinil klorür elde edilirken katalizör olarak peroksidler kullanılır. Peroksid nCH2=CH ⎯⎯⎯⎯⎯→ [-CH2-CH-]n | | Cl Cl Polivinil klorür Yüksek sıcaklıkta polivinil klorür HCl kaybetmeye meyillidir. Bu yüzden son bileşime kararlılık verebilecek kalsiyum karbonat gibi bileşikler katılır.

Kullanım Alanları:Plâstik şeklindeki polivinil klorür yumuşak madde olup, bundan şeffaf perdeler, yer muşambaları, yağmurluk pardesüler, plâstik leğenler, oyuncaklar, şişe kapakları, protez şekilleri ve ince ambalaj maddesi yapılır. Sert polivinil klorür ise, ses kayıt plâkları, boru, kimyâsal maddelere dayanıklı kaplar yapımında ve tel kaplamada kullanılır.PET ve PVC malzemeleri ilk bakışta ayırt etmek güçtür. Kalıp izlerine veya PVC’ye özel, sıkıştırıldığında oluşan kuruşuk/kırışık izlerine bakmak gerekir. Kalıp izinden kastettiğimiz geri dönüşüm için malzemenin üzerine basılan işarettir. PET için 1, PVC için 3 kullanılır.

Daha sağlıklısı ultraviole(UV) ışık altında bakmaktır. İnsan gözü UV ışığı göremez. Ancak bazı materyaller özel kimyasal yapıları sayesinde UV ışığa maruz kaldıklarında görünür ışık yayarlar. UV ışığa maruz kaldıklarında ışık yayan malzemelere, floresan malzemeler diyoruz. PET floresan bir malzemedir ve UV ışık altında mavi görünür. PVC’nin kimyasal yapısı ise floresan değildir, ama PVC’den şişe, kutu vb malzemeler hazırlanırken içerisine konan katkı maddelerinin içerisinde floresan olanlar vardır. Ancak bu katkı malzemeri UV ışık altınsa sarı veya yeşil olarak görünürler. (Buraya not düşelim: Eğer PET ve PVC ayrımını yapmak istediğinizde, PET malzeme yeşile boyanmış ise, UV ışık altında yeşil görünecektir.)

Yakarak da PET ve PVC’yi ayırt edebiliriz. PVC zor tutuşur ve yandığında keskin kokulu bir duman yayar. PET kolayca yanar, dumanının kokusu tatlıdır.

PET’in özkütlesi 1370 kilogram/metreküp, erime noktası da 260°C’dir. PVC’nin özkütlesi 1380 kilogram/metreküp, erime noktası da 212°C’dir.

PVC özellikle uzun ömürlü ürünlerin ( 20 - 50 yıl ) söz konusu olduğu sanayi dallarında kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde yapı sektöründe borularda, pencere profillerinde, kablolarda, yalıtım membranlarında, zemin kaplama malzemelerinde yıllardır tercih edilmektedir. Tünel inşaatlarında kullanılan PVC esaslı yalıtım membranlarında 100 yıla kadar varan kullanım süreleri amaçlanmaktadır.

  PVC diğer plastik alaşımlı maddelerle karşılaştırıldığında, çok az miktarda petrol refraksiyonu sonucu üretilir. Klor, kaya tuzunun elektrolizi sayesinde, "atık ürün" kategorisinde ortaya çıkarak, Etilen ile bağlanır ve böylece yararlı bir şekilde kullanılır ve atmosfere serbest bırakılmaz. Etilenden, petrol ve klorun crackgas [parçalayıcı gaz] ile sodyum klorid elektrolitinden Vinilklorid PVC'in çıkış ürünü olarak ortaya çıkartılır. Bir sürü vinil klorid molekülleriyle birlikte, monomer (tekiz) olarak ta Polimerizasyon sonucunda polivinilklorid (kısaltması PVC) ortaya çıkar, yani bir polimer aynı şekildeki zincirleriyle bir çok zincir halkasıyla birbirine bağlanmış şeklindedir. Gaz şeklindeki vinilklorid'in sonuç ürününden, bir başka toz daha elde edilir, bir katı cisim şeklindedir ve bu şeklide katı ve pürüzlüdür ve işlenilmeden üzerinde çalışılması mümkün değildir. İşlenilmesi için ise yardımcı maddelere aditif (katkılara) ihtiyaç duyulur.

  PVC bir amorf (biçimsiz) plastik alaşımıdır yani kristalleşme verileri yoktur ve bu nedenle tamamen transparandır (şeffaf). Bu oluşumu sayesinde plastik katkılarının homojen şeklinde plastik yapısına entegre edilmesini sağlar. Bu şekilde PVC'in özellikleri olağanüstü şekillerde kombine edilebilir ve bunun sonucunda da PVC bir çok yerlerde kullanılır. PVC gibi çok amaçlı kullanılabilen başka bir plastik alaşımlı madde yoktur. Uygun katkıların seçimiyle PVC 180-200°C 'lerde ayrıştırılmadan işlenebilir. Bu plastik alaşımının "şekil değişimleri" alçak ısı derecelerinde mümkündür. Bu tip işlemlerde ham maddeler birleştirilir, borular, hortumlar, profiller, folyo ve plakalar ekstrude edilir (file şekline bölüştürülür), teller kaplanır, yalıtımlı kılavuz rayları silindirik şekle getiril, hazır parçalar püskürtülerek dökülür ve içi boş gövdeler üfürülerek oluşturulur.

Telif Hakkı © 2019 Özgen Kimya Metal San.  Tel:0216 702 10 61   info@ozgenkimya

sayfaweb